STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
she can do it
Napisany przez: Administrator

Jak zbudować wartościowy program rozwojowy dla kobiet w IT rekomenduje Sylwia Kujawska-Frydrych

UDOSTĘPNIJ

Przyszłość programów rozwojowych dla kobiet w IT - rozmawiamy z prezes naszego stowarzyszenia.

Kim jesteście jako stowarzyszenie?

„Technologia w spódnicy” to przede wszystkim społeczność liderów technologicznych – kobiet i mężczyzn. Uważamy, że różnorodność wpływa korzystnie na efektywność naszych organizacji i nas samych. Przy czym różnorodność rozumiemy bardzo szeroko, choć zdecydowanie w środowisku zawodowym, w którym działamy, temat ten dotyczy głównie płci.

Skąd pomysł na realizację projektu She Can Do IT?
Z pomysłem realizacji projektu zgłosiło się do nas Accenture Polska. Naszym celem, jako stowarzyszenia, jest zwiększenie różnorodności w branży kojarzonej głównie z mężczyznami. Ponieważ pomysł Accenture mocno wpisywał się w naszą misję, zdecydowaliśmy się wspierać tę inicjatywę własnym zaangażowaniem.

Świat nowych technologii stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Co więcej, bardzo odważnie kształtuje naszą przyszłość. Zdaje się, że jedynym ograniczeniem jest, póki co ludzka wyobraźnia. To, co kiedyś wydawało się science fiction, dziś jest rzeczywistością. Świat IT potrzebuje i nadal będzie potrzebował (mimo zaawansowanego rozwoju sztucznej inteligencji) ludzi. Zarówno tych z innowacyjnymi pomysłami, ale i tych, którzy są w stanie „okiełznać” technologię.

Chcemy wspierać każdą inicjatywę, która pomaga wkroczyć w branżę ludziom, dla których nowe technologie nie były pierwszym wyborem zawodowym, ale wydają się ciekawe i perspektywiczne. Jest w tym również pewien pragmatyzm. Szacuje się, że na rynku europejskim brakuje obecnie ok. 200 000 pracowników IT. Chcemy, żeby część z nich stanowiły kobiety. Stąd inicjatywa „She Can Do IT”. Chcieliśmy, aby jej nazwa zachęcała do działania i wiary, że wszystko jest w zasięgu naszych możliwości.

I to jest główny cel projektu?
Celem naszych działań jest zwiększenie szans kobiet, które nie mają wykształcenia informatycznego, na wkroczenie do świata nowych technologii i znalezienie dobrej pracy. Pokonujemy tutaj wiele barier. Jedną z nich jest bariera finansowa, gdyż zdobycie wiedzy w zakresie technologii SAP oraz business intelligence nie należy do najtańszych. Drugą jest bariera pierwszego wyboru. Mając ukończone studia wyższe w danej dziedzinie, najczęściej szukamy pracy wokół wybranej wcześniej specjalizacji. W przypadku niektórych kierunków nie jest to sprawa prosta i oczywista, ponieważ nie zawsze dają one wystarczające możliwości zatrudnienia i rozwoju. IT cały czas jest otwarte na nowych pracowników. Kolejna, i często najważniejsza, to bariera wewnętrzna, która niejednokrotnie jest naszym największym hamulcem – strach przed zmianą, brak wiary we własne możliwości.

Tym barierom w She Can Do IT wychodzimy naprzeciw, a ostatniej poświęcamy moduł związany z rozwijaniem umiejętności miękkich metodą coachingu grupowego, który realizujemy dzięki liderce programu - Joannie Rosiek. Asia wspiera rozwój branży IT od 12 lat. Pierwsze kroki stawiała jako psycholog, bez doświadczenia i wykształcenia w obszarze IT. Bardzo dobrze rozumie zatem, jak to jest stawiać pierwsze kroki w tym świecie. Dziś może się dzielić swoim doświadczeniem i wspierać uczestniczki w pokonywaniu własnych barier.

Projekt wspiera Joanna Wrzosek Wiceprezes Zarządu TwS z perspektywy pracodawcy poszukującego tego typu osób oraz Julia Milewska i Aleksandra Ippohorska-Lenkiewicz, które wnoszą ważną perspektywę respondentek programu.

No właśnie, kto ma szanse zakwalifikować się do programu?
Projekt jest dedykowany kobietom, absolwentkom lub studentkom, które nie mają wykształcenia informatycznego, a czują, że mają zdolności analityczne. Chętnie też przyjmiemy panie, które skończyły studia i pracują, ale chciałby się przekwalifikować. Niezbędna jest też znajomość języka angielskiego oraz motywacja do rozpoczęcia bardzo konkretnej ścieżki rozwoju w zakresie SAP lub BI.

Jak ten projekt wpisuje się w potrzeby rynku?
Na rynku obserwuję coraz większą ilość płatnych, często kosztownych kursów IT lub ostatnio bardzo popularnych szkół programowania. Uważam to za dobry trend, ale wciąż mało jest jeszcze inicjatyw, które pozwalają postawić pierwsze kroki w świecie IT właśnie kobietom i dać im większe szanse na dołączenie do tej zasobnej w ciekawe przedsięwzięcia i atrakcyjnej finansów branży. Warto zauważyć, że liczba inicjatyw nie odzwierciedla faktycznych potrzeb branży. To dla mnie osobiście ważne, by nie tylko głosić ideę różnorodności w biznesie IT, ale aktywnie ją realizować. Obok projektu She can do IT otwieramy już 6. edycji programu monitoringowego, skierowanego do kobiet ze świata IT. W Akademii Harmonijnego Przywództwa kształcimy liderów i podnosimy ich kompetencje, by wychowywali kolejne pokolenia liderów. Wspieramy projekty i inicjatywy ważne społecznie i biznesowo, uważamy bowiem, że takie programy to szansa na działanie w praktyce, realne korzyści dla uczestników i finalnie dla całego świata technologii.

Pomysł, który przedstawiło nam Accenture bardzo nam się spodobał, bo był praktyczny, konkretny, nastawiony na hojne dzielenie się, a nie tylko realizację korporacyjnych celów. Czuliśmy, że nasze misje bardzo współgrają. Nasz partner miał też doświadczenia, wiedzę i odpowiednie zasoby, którymi miał zamiar wesprzeć uczestniczki programu, a jednocześnie potrzebował wsparcia w obszarach, które są nam bliskie. To taki moment, kiedy czujesz, że to w co wierzysz, ma szanse nabrać bardzo realnych kształtów, w niezwykle potrzebnej na rynku inicjatywie.

Dlaczego warto się zainteresować branżą IT i technologiami SAP i BI?
Pomysł skierowania uwagi uczestniczek na SAP i BI zaproponowało Accenture, które oferuje usługi z tego zakresu swoim klientom i posiada niezbędny „know how”, by edukować, a nawet zaoferować miejsce pracy paniom, które jako najlepsze ukończą nasz program. Z mojej wiedzy wynika, że są to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością na rynku, istnieje znaczące zapotrzebowanie na kompetencje merytoryczne w tej dziedzinie, a co więcej są one dość przystępne dla osób bez formalnego wykształcenia informatycznego (w końcu nasz program trwa 8 tygodni, a nie 5 lat) i to również warto wziąć pod uwagę.

Jaka jest przyszłość kobiet w IT?
Głęboko wierzę (co więcej, stoją za tym konkretne dane), że w świecie nowych technologii jest wystarczająco dużo miejsca i dla kobiet, i dla mężczyzn, i dla millenialsów, ygreków, zetów, i osób 50+. Ponadto nowe technologie to nie tylko programowanie. Jest tak wiele obszarów, które można zagospodarować nieprogramistycznymi kompetencjami, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. W tym świecie, by był zrównoważony i efektywny biznesowo, zdecydowanie potrzeba kobiet. A my im pomożemy zrobić pierwszy krok.

Co konkretnie mogą zyskać dziewczyny dzięki udziałowi w tym programie?
Uczestniczki przede wszystkim dostają technologiczne przeszkolenie, wsparcie coachingowe oraz indywidualne konsultacje. Kolejną wartością jest możliwość rozpoczęcia pracy w Accenture po zakończeniu programu oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy na rynku. Zaletą projektu jest więc to, że nie koncentrujemy się wyłącznie na „twardych” umiejętnościach, ale też na kwestii samoświadomości związanej ze zmianą oraz wsparciu ich pewności siebie w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

Co mogą zrobić kobiety, by postawić pierwsze kroki w IT?
Aplikować do naszego programu! Ponadto zachęcam, by śledziły wszelkie aktywności, które wspierają kobiety w obszarze nowych technologii. Najbardziej mi znane, które również promujemy to: IT for She, Dziewczyny na Politechniki, Coders Trust Polska, Digital University, Geek Girls Carrot, Women Tech Style, Programuj Dziewczyno.

Jak aplikować do programu?
Wejdź na stronę http://bit.ly/she-can- IT

Rozmowę przeprowadziliśmy z
Sylwią Kujawską-Frydrych
Prezes
Stowarzyszenie Technologia w Spódnicy

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wydarzenia

AUTORZY POSTÓW

  • Administrator

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze commenta, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.