STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU
piąta,edycja,otwartego,Programu, Mentoringowego, Vital Voices Chapter Poland
Napisany przez: Administrator

Zakończyła się 5-ta edycja otwartego Programu Mentoringowego Vital Voices Chapter Poland - podsumowanie.

UDOSTĘPNIJ

Disruption and Transformation – Women in Tech – Liderka w czasie transformacji.

Zakończyła się kolejna, piąta już edycja otwartego Programu Mentoringowego Vital Voices Chapter Poland. Temat przewodni tegorocznej edycji to Disruption and Transformation – Women in Tech – Liderka w czasie transformacji. W dwutygodniowym programie uczestniczyło 19 kobiet liderek wybranych w procesie rekrutacyjnym reprezentujących różne organizacje, korporacje oraz własne biznesy.

Wszystko zaczyna się od liderki z wizją - Vital Voices wspiera kobiety z potencjałem przywódczym

Vital Voices to organizacja pozarządowa, którą w 1997 roku założyły Hillary Clinton i Madeleine Albright. W Polsce Vital Voices działa od 2010 i zgodnie z misją wyszukuje kobiety z wizją i pasją zmiany swojego otoczenia, inwestuje w nie oferując narzędzia w postaci szkoleń, mentoringu, job shadowingu i tym samym wspiera kobiety w stawaniu się liderami w swoich środowiskach po to, żeby mogły zmieniać swój świat na lepsze.

Ela Raczkowska, CEO Vital Voices w Polsce realizuje misję Vital Voices poprzez organizację szkoleń, warsztatów, spotkań networkingowych oraz programów mentoringowych dla kobiet z potencjałem przywódczym.

Panie oprócz indywidualnej pracy z mentorem połączonej z job shadowingiem uczestniczyły w serii szkoleń, warsztatów oraz spotkań z ekspertami i liderami w dziedzinach transformacji, innowacji, nowych technologii i przywództwa. Dla każdej z uczestniczek był to czas pełen inspiracji, zdobywania merytorycznej wiedzy i kompetencji przywódczych oraz odkrywania i rozwijania własnego potencjału. Jak same twierdzą, program przerósł najśmielsze oczekiwania uczestniczek.
‘Program jest dla mnie inspiracją do zmiany sposobu myślenia, do wprowadzania nowych rozwiązań w mojej organizacji oraz życiu osobistym.’ – tak mówi Oksana Tabakar, Product Manager; Johnson & Johnson, mentee w programie
‘Nauczyłam się, że warto być autentycznym, że charyzma, którą ma się w sobie udziela się pracownikom, i że nawet trudne decyzje, można przekazać w taki sposób, aby były one inspiracją i wartością.’ To słowa uczestniczki programu Lucyny Szaszkiewicz z voicepin.com

Uczestnictwo w programie to korzyści dla uczestniczek programu czyli mentee, ale również dla mentorów. W tym programie bardzo dużo się korzysta – zarówno ze strony mentee jak i ze strony mentora. Mam ogromną przyjemność z tego, że mogę wymieniać się wiedzą, a nowe spojrzenie bardzo wzbogaca mnie jako mentora.’ Beata Krawczyk, Mainfreight. Nina Kowalewska-Motlik, która jest i była mentorem we wszystkich edycjach programu mentoringowego Vital Voices mówi, że w relacji mentoringowej stara się przekazać swoim mentee kawałek siebie, tak prostu z serca.

Vital Voices coraz więcej daje również mężczyznom, których organizacja z sukcesem angażuje do roli mentorów. Na koniec dnia chodzi bowiem o to, żeby kobiety i mężczyźni umieli ze sobą pracować.

Partnerem głównym Programu była Ambasada USA; partnerami strategicznymi Royal Bank of Scotland i T-Mobile.
Wśród partnerów medialnych, merytorycznych i wspierających byli: AGORA, Ambasada Izraela w Polsce, AmCham, CIONET, Cisco, Digital University, Hotel Intercontinental, Instytut Durkalskiego, K&L Gates, Muzeum Łazienki Królewskie, Noble Brand, Perspektywy, PMI, PWC, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenie Technologia w Spódnicy oraz TVN.

Wszystkie zdjęcia dostępne na naszym Facebook 'owym fanpage'u.

    

    

UDOSTĘPNIJ

KATEGORIA: Wydarzenia

AUTORZY POSTÓW

  • Administrator

Aktualnie nikt nie dodał jeszcze commenta, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.